گجت چیست؟

گجت (Gadget) چیست؟

برای  پاسخ به سوال “گجت” چیست ؟ نباید دنبال یک نام خاص برای یک دستگاه خاص بود. به دلیل اینکه گجتها نوعی  تکنولوژی هستند که وسایل یا دستگاه های مختلف را از امکانات خاصی برخوردار میکنند. گجت ها دستگاه هایی هستند که با تکنولوژی های روز سروکار دارند و ایده خاصی را دنبال میکنند وبه دلیل طراحی جذاب و جدیدی که در آنهاست، به سرعت در میان علاقه مندان به تکنولوژی محبوبیت پیدا میکنند .

از آنجایی که گجتها، نوع خاصی از دستگاه بشمار می روند، این مسئله مهم است که معانی واقعی کلمه “گجت” و “دستگاه” را با هم اشتباه نگیرید.”

برای مثال، یک دوربین، وسیله به حساب می آید و لزوما گجت نیست. اما یک فرمان بازی (joystick) یا هلیکوپتری که روی آن یک دوربین نصب است، گجت محسوب میشود .

غالباً تفکیک این دو مفهوم دشوار است، زیرا معنای آنها بسیار مشابه است. نکته حایز اهمیت در اینجا این است که درک کنیم که هر گجتی، یک دستگاه است، اما هر دستگاهی یک گجت نیست.

با توجه به تنوع و میزان بسیار زیاد وسایل فناوری ، تقسیم بندی این دستگاه ها کار سختی است. با این حال، ما می توانیم برخی از دسته های اصلی را در ترکیب گجتها با عملکرد مشابه و پوشش اکثر دستگاه ها تعریف کنیم.

 • گجتهای مربوط به سرگرمی : Nintendo Gameboy یا Xbox Kinect
 • گجتهای مربوط به محاسبات یا کامپیوتری : iPad یا انواع Tablet
 • گجتهای حوزه ارتباطی : Apple iPhone و مثلا Headset های بلوتوث ، GPS
 • گجتهای مربوط به سبک زندگی یا Lifestyle : کارت های اعتباری ، باتری های قابل شارژ
 • گجتهای دوربینی : مونوپاد ، دوربین های GoPro ورزشی ، Quadcopter و وبکم
 • گجتهای خانگی : سنسور تشخیص دود ، جاروبرقی دستی ، ماشین ریش تراش
 • گجتهای مربوط به  سلامتی : دستگاه تشخیص سلامتی تنفس ، مسواک برقی ، سمعک ، باتری قلب

گجتها باید بسیار هوشمندانه طراحی شوند. گجتها می بایست چیز تازه ای ارائه میکنند و عملکرد متفاوتی داشته باشند در غیر این صورت به سرعت از زندگی ما محو می شوند و دیگر جایگاهی در بازار ندارند و فراموش می شوند. درواقع گجت باید زندگی ما را ساده تر و کارهای روزمره ما را راحت تر کند. استفاده از گجت باید لذت بخش باشد و باید جالب به نظر برسد .

2 دیدگاه برای “گجت چیست؟

 1. 9198995582 گفته:

  مقاله تون رو خوندم و واقعا لذت بردم همه چیز عالی بود ولی یه نکته خاصی توی متن شما بود تعریف گنگ از گجت که می شد اینجوری هم نوشت:
  گجت (Gadget) یا ابزارک یک دستگاه مکانیکی یا الکترونیکی خلاقانه است که تا حد امکان کوچک بوده و موجب آسان‌تر شدن کارهای روزانه افراد می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

× چطور میتونم کمکتون کنم؟